Kompletny przewodnik po wodach kolońskich i po goleniu dla mężczyzn

Męskie zapachy są ich specjalną nauką. Jedna z rzadkich okazji, kiedy chemia i artyzm nie tylko zderzają się ze sobą, ale są traktowane z takim samym szacunkiem i uznaniem.

Jednakże, jak w przypadku każdego mega dolca generującego zyski globalnego przemysłu, ma on zły nawyk mówienia w swoim własnym "wewnętrznym" żargonie. Ta żargonowa bariera, wraz z nieskończonym wyborem na bardzo nasyconym rynku, nie ułatwia podróży odkrywania zapachu nowego znaku firmowego.

Niewiele możemy zrobić w kwestii wstrzymania wyboru, który jest tam, a który nawiasem mówiąc nie zanika w najbliższym czasie. Mimo to, możemy zrobić coś, co sprawi, że perfumy staną się dostępne w języku angielskim, a dym i lustra staną się bardziej zrozumiałe, dostosowane do indywidualnych potrzeb i bardziej przejrzyste.

Rodzaje zapachów męskich

Znalezienie właściwej koncentracji zapachu jest niezbędne. Zbyt lekki, może wyblaknąć bez śladu; zbyt intensywny, może mieć dłuższą żywotność niż króliczek Duracell, co prowadzi do pękającej głowy. Aby lepiej zrozumieć, jaka jest właściwa formuła dla Ciebie, musimy najpierw zastanowić się, jak powstaje zapach; mieszanka olejków (znana jako formuła) jest rozcieńczana do "nośnika", zwykle alkoholu, który pomaga ustabilizować zapach, kontrolując, jak długo utrzymuje się na skórze. Im większy jest stosunek ilości olejku do zawartości alkoholu, tym silniejszy, bardziej trwały, a co za tym idzie, droższy jest zapach.

Eau Fraiche

Uznawany za nieco lekki przez prawdziwych szefów perfum, eau fraiche (dosłownie przetłumaczone jako świeża woda) jest lager-shandy w porządku dziobania perfum. Zawierające najniższe stężenie olejków (zwykle 1-3 procent) i rozcieńczone głównie wodą w przeciwieństwie do alkoholu, pozostają na skórze tylko przez około 1-2 godziny, co sprawia, że lepiej nadaje się do podnoszenia, ale tymczasowy spritz po prysznicu.

Eau de Cologne

Podobnie jak woda kolońska, również woda kolońska charakteryzuje się snobizmem ze względu na niskie stężenie oleju (2-4 procent) i ulotną aktywność (zazwyczaj 2-4 godziny przed odparowaniem). Jest on jednak rozcieńczony głównie alkoholem, a więc jest bardziej trójwymiarowy. Idealna równowaga zaniżonej, ale obecnej, jest to solidny wybór dla letniego zapachu. Nie należy mylić terminu "woda kolońska" z wodą kolońską, ponieważ woda kolońska jest po prostu slangiem często używanym do określenia każdego męskiego zapachu.

Woda toaletowa

Wiarygodność zapachu drastycznie przesuwa się w górę biegu, gdy wchodzi w sferę wody toaletowej (znanej również jako EDT). Dzięki 5-15-procentowemu stężeniu olejku, zapachy te są w stanie widzieć Cię w ciągu dnia, ale nie do wieczora. W związku z tym jest to idealny sposób na noszenie w biurze, zwłaszcza, że świeże nuty górne, takie jak cytrusowe, znajdują się w centrum uwagi, a bogatsze składniki koktajlu stosowane są tylko w celu zapewnienia wsparcia.

Woda parfumowa

Historycznie bardziej popularne w zapachu kobiecym, formuły wody de parfum stają się obecnie popularne w perfumerii męskiej. Przy stężeniu olejku wynoszącym 15-20 procent (trwającym 4-5 godzin), pełnowartościowe składniki, takie jak skóra czy drewno, mają zazwyczaj za zadanie wykonać większość ciężkiej pracy, dając im swoje wrodzone wyrafinowanie. Nie daj się jednak złapać, powinieneś liczyć się z podwójną ceną, jaką zazwyczaj płacisz za porównywalną wodę toaletową.

Parfum/Extrait de Parfum

Dzięki zawartości 20-30% oleju w stosunku do mieszanki, parfum ma najwyższe stężenie i dlatego jest uważany za najczystszą opcję przez miłośników zapachów. Jak delikatny koniak lub kubańskie cygaro, wiszą w powietrzu długo po opuszczeniu pokoju i zazwyczaj utrzymują się na skórze do momentu ich zmycia. Dokonaj tego wyboru, gdy potrzebujesz ich śmiałej obecności, aby być znanym od rana do północy, np. na weselu.

Rodziny zapachowe

Wszystkie substancje zapachowe można zidentyfikować jako należące do "rodziny" podobnie myślących zapachów, które mają wspólne części tego samego DNA, a w wielu przypadkach mogą wywoływać te same reakcje emocjonalne od ich posiadaczy. Podobne do różnych kategorii wina, te rodziny zapachowe są zwykle prowadzone przez ich głównych składników i regionów, które są rodzimych do. Może to zabrzmieć jak pretensjonalna pogawędka o zapachu, ale warto się ich nauczyć, bo jeśli lubisz konkretny zapach, to masz szansę docenić także inne zapachy z tej samej rodziny, ułatwiające zakupy.

Aromatyczny

Uspokajające i podnoszące na duchu w równych częściach, aromatyczne zapachy są głównie pochodzenia roślinnego i mają w sobie mistyczną "leśną" jakość. Składające się z nut ziołowych, takich jak rozmaryn, tymianek, lawenda, kminek i szałwia muszkatołowa, które często łączą się z bogatszymi, piżmowymi nutami, są prawie wyłącznie tradycyjnie ograniczone do perfum męskich.

Chypre

Wyrażona "shee-pra" (wywodząca się z francuskiego tłumaczenia dla Cypru), jest uważana przez perfumiarzy za najbardziej wyrafinowaną i zaokrągloną ze wszystkich rodzin. Pochodzące z czasów rzymskich i charakteryzujące się drzewiasto-murszystą bazą, zapachy te są precyzyjną nauką nut kombinowanych (znanych jako accord), w tym cytrusów (zazwyczaj bergamotki), paczuli, cistus labdanum i animalistycznego mchu dębowego.

Cytrusy

Znana również jako rodzina zapachów "Hesperide", gdyż jej nazwa sugerowałaby, że kategoria ta jest świętem pełnych energii i estetyki owoców cytrusowych. Oczekuj pomarańczy, bergamotki, cytryny, mandarynki, yuzu i grejpfruta, zwykle w połączeniu z kwiatami i liśćmi drzew cytrusowych, takich jak neroli, petitgrain i kwiat pomarańczy, aby zdjąć krawędź i osiągnąć delikatność w ich wysuszeniu. Zapachy cytrusowe zazwyczaj są twarde, ale są jednymi z najbardziej niedocenianych i łatwych do noszenia spośród wszystkich kategorii zapachowych.

Floral

Z oczywistych względów, kwiatowa grupa zapachów jest uważana za najbardziej kobiecą z nich wszystkich (choć istnieje wiele wspaniałych męskich zapachów, które charakteryzują się irysem lub geranium). Jest to jednak również największa i najbardziej zróżnicowana grupa zapachów, prawdopodobnie ze względu na ogromny wybór olejków kwiatowych do dyspozycji każdego perfumiarza. Dżasmina i róża są wiodącymi aktorami w tej sztuce, przy wsparciu niekończącej się podaży pachnących kwiatów, w tym gardenii, tuberozy i magnolii.

Fougère

Rodzina fougère'ów ma swój urok w stylu retro, w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Najbardziej zielony ze wszystkich kategorii zapachów (to znaczy pachnie jak poncz zgniecionej trawy i liści), jest prawie wyłącznie zarezerwowany dla męskich zapachów. Co oznacza "paprociopodobny" w języku francuskim, fougère jest nieco aromatyczny na sterydach i tradycyjnie zawiera lawendę, mech dębowy i kumarynę (która pachnie jak świeżo zebrane siano).

Skóra

Charakteryzująca się pudrowymi, dojrzałymi, dymiącymi i głębokimi właściwościami, skórzana rodzina zapachów, o pochodzeniu sięga czasów, kiedy garbarnie używały dymu, drewna, żywic, tytoniu, a nawet miodu do maskowania nieprzyjemnych zapachów procesu garbowania. Inną grupą, która jest w przeważającej mierze męska, dziś wiele nut skórzanych tworzy się z syntetycznych związków, ale tych, które są jeszcze wystarczająco dobre, aby stworzyć natychmiastową klasykę.

Woody

Wyczarowując wspomnienia z dawnych książek, ołówków i ognisk, kategoria drzewna jest jedną z najbardziej emocjonalnych i nostalgicznych ze wszystkich rodzin zapachowych. Suche, ciepłe i bogate lasy, takie jak drzewo sandałowe, cedrowe, paczuli, dębowe, sandałowe i wetiwerowe mają tendencję do kierowania tej grupy w stronę macho, więc nic dziwnego, że można tu znaleźć więcej niż kilka ikon zapachowych.

Orientalny

Pełna wschodnich obietnic, kategoria Oriental jest bogata, hedonistyczna i zmysłowa. Przyprawy i żywice, takie jak kadzidło, borowina i mirra z Indii Wschodnich, Turcji i Bliskiego Wschodu nadają tym zapachom niemal hipnotyczny urok i należą (ze względu na ich rzadkie składniki) do jednych z najdroższych. Często noszone jako zapachy na wieczór, zwykle pakują całkiem spory poncz i mogą być nieco przytłaczające.