Potrawy wigilijne na całym świecie

Świąteczna kolacja to czas dzielenia wyjątkowych chwil z rodziną i przyjaciółmi. W tym roku świętuj sezon z pyszną różnorodnością potraw z całego świata. Od Nowej Zelandii po Filipiny, ciesz się szeroką gamą tradycyjnych potraw i świątecznych przysmaków. W Nowej Zelandii świąteczny obiad składa się zazwyczaj z jagnięciny z warzywami, farszu, ziemniaków i Pavlova. Na Filipinach znajdziesz ham di pasku, czyli pieczoną świnię o słodkim smaku z karmelizowaną skórą. Znajdziesz tam również słodkie spaghetti, gotowane w słodkim sosie pomidorowym. W innych krajach do głównych dań należy pieczony kurczak nadziewany mięsem lub flaki wołowe, podawane z sosem orzechowym.

Potrawy wigilijne w europejskich państwach

W Czarnogórze wiele osób powstrzymuje się od chleba w Wigilię, ale wielu zje kutię, słodkie ciasto z maku, miodu i pszenicy. Danie to symbolizuje jedność. W Danii podczas kolacji wigilijnej nie może zabraknąć dania zwanego Risalamande, czyli puddingu chlebowego z gorącym lub zimnym sosem wiśniowym.

W Czechach Boże Narodzenie obchodzone jest w Wigilię. Zupa rybna, zwana kuba, jest często podawana w Wigilię. Tradycyjną potrawą jest również smażony karp i sałatka ziemniaczana. W Egipcie Boże Narodzenie przypada na szósty dzień kalendarza koptyjskiego. Dlatego też danie to spożywa się w wieczór wigilijny.

W Wigilię popularne są również świąteczne desery. We Francji kłodę juwenaliową, znaną również jako Buche de Noel, można uznać za podstawę świątecznych stołów. Przepisy na to danie są różne, ale głównym elementem jest dekoracja. Im bardziej realistyczny jest dziennik, tym lepiej.

W Niemczech kolacja świąteczna tradycyjnie skupia się wokół szynki świątecznej, czyli Weihnachtsgans. Tradycyjnie kolacja wigilijna będzie zawierała wiele dań mięsnych, takich jak szynka i wieprzowina. Inne tradycyjne potrawy to solony dorsz i ryż. Na deser, niektóre kraje mają uczty wigilijne skupione wokół tradycyjnego deseru z papai, znanego jako dulce de lechoza. Ważne jest, aby pamiętać, aby zwrócić uwagę na różnice kulturowe i tradycje kolacji świątecznych w swoim kraju.

Francuska kolacja świąteczna, czyli le Reveillon, to tradycyjny wielodaniowy posiłek podawany po mszy o północy w Wigilię. Posiłek trwa do białego rana, choć niektórzy Francuzi urządzają ucztę także w Sylwestra. Popularne dania to ostrygi na pół muszli, wędzony łosoś z creme fraiche i escargot. Innym popularnym daniem jest coquilles St. Jacques, czyli słynne przegrzebki w sosie śmietanowym.

W Polsce kolacja wigilijna rozpoczyna się w momencie pojawienia się pierwszej gwiazdki na nocnym niebie. Spożywa się 12-daniową ucztę, symbolizującą apostołów i 12 miesięcy w roku. Do innych tradycyjnych potraw należą pierogi oraz karp i śledź. Podczas uroczystości podawany jest również deser makowy.

W Finlandii Wigilia jest obchodzona z największym świątecznym posiłkiem, a ryby odgrywają ważną rolę w tradycyjnej uczcie. Oprócz wędzonego łososia, w Finlandii podaje się również gravlax, potrawę z łososia, która jest suszona w soli i cukrze. Inne dania z owoców morza to powan, lutefisk i marynowany śledź.

Zobacz też: Wpływ religii świata na zwyczaje żywieniowe

Inne potrawy wigilijne

Inne tradycyjne potrawy na Wigilię to pezzetti we Włoszech, czy buche de Noel we Francji. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, powinieneś poznać różne świąteczne potrawy na całym świecie. Z pewnością sprawią, że będziesz głodny! Na uczcie wigilijnej możesz znaleźć wiele różnych dań z makaronu, dzięki czemu będziesz mógł znaleźć coś wyjątkowego na swoją specjalną okazję.

W Puerto Rico Boże Narodzenie obchodzone jest 15 grudnia. Obchody rozpoczynają się od nabożeństw w kościele o świcie. Główny posiłek nosi nazwę Nochebuena i zawiera pieczoną wieprzowinę. Oprócz szynki i wieprzowiny, inne tradycyjne potrawy na Boże Narodzenie to ryż i fasola. W Puerto Rico można znaleźć wiele innych potraw mięsnych. Święta obchodzi się również przy grzanym winie. Jeśli nie jesteś fanem wina, możesz spróbować coquito, bezalkoholowej wersji eggnog.

Owocowe ciastka od dawna kojarzą się w Japonii ze świętami Bożego Narodzenia. Jednak w dzisiejszych czasach nie są już symbolem bogactwa. Choć nie są już tak powszechne jak kiedyś, przepis na ciasto z owocami pozostał niezmieniony. Przez wieki uważano, że jest to symbol bogactwa.