Blizny potrądzikowe: Czym są i jak się ich pozbyć?

Jakby trądzik nie był wystarczająco irytujący, to następstwa są często tym straszniejsze. Ilekroć pryszcz pozostawia za sobą bliznę - może to być ciemna plama lub wgniecenie na skórze - modlisz się do bogów pielęgnacyjnych, aby nie trwała ona długo.

Co gorsza jest to, że (prawdopodobnie) nawet przestrzegał wszystkich tych nudnych zasad, takich jak nigdy nie wybierając lub popping pryszcza w pierwszej kolejności, ale nadal są pozostawione z długoterminowego przypomnienia na wyświetlaczu dla świata, aby zobaczyć.

Nie martw się, nadzieja nie jest stracona. Są sposoby, by zapobiec, a nawet pozbyć się blizn potrądzikowych. Aby dowiedzieć się jak, rozmawialiśmy z certyfikowanymi dermatologami Robertem Finneyem i Dhavalem Bhanusali. Oto jak wygnać ostatnią z twoich wad.

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe mogą pojawiać się na różne sposoby i często są z góry określone przez rodzaj trądziku występującego w tym miejscu. W szczególności, istnieją trzy rodzaje blizn potrądzikowych. Pierwszy z nich to blizny atroficzne, często nazywane "trądzikiem lodowatym" z powodu depresji lub wgłębienia, które pozostawia po sobie. Są to zazwyczaj najtrudniejsze do wyleczenia blizny potrądzikowe.

Pozostałe rodzaje to zmiany keloidalne i przerostowe, najczęściej występujące na linii żuchwy i w miejscach takich jak klatka piersiowa. Podczas gdy oba występują jako podwyższone i jędrne, ich różnica polega na tym, że blizny przerostowe są zwykle ograniczone do obszaru zamieszkiwanego przez pryszcza, podczas gdy blizny keloidowe często rozprzestrzeniają się poza miejsce początkowe.

Co powoduje blizny potrądzikowe?

Blizny potrądzikowe są spowodowane przez trądzik, co nie jest zaskoczeniem. Jednak ich wygląd zależy od wielkości, czasu trwania i procesu gojenia się pierwotnej zmiany oraz od tego, czy zostawiłeś ją w spokoju czy nie.

"Każdy proces gojenia się rany polega na tworzeniu się nowego kolagenu, który jest często zaburzony i nie odpowiada normalnemu kolagenowi", mówi Finney. Rezultatem może być wówczas blizna. "Im dłużej zmiana jest obecna, tym większa, tym bardziej prawdopodobne jest, że zostawi bliznę."

Czy blizny potrądzikowe ustępują?

Niektóre blizny potrądzikowe mogą zniknąć po leczeniu, podczas gdy inne mogą po prostu zmniejszyć skalę. "Jeśli blizny są głębokie, mogą podjąć tonę agresywnych zabiegów", mówi Bhanusali, "podczas gdy keloidy mogą czasami reagować w jednym lub dwóch zabiegów zastrzyków sterydowych".

Blizny po trądziku keloidalnym i przerostowym mogą również reagować na laserowanie. W przypadku zanikowych blizn potrądzikowych Bhanusali zaleca stosowanie biostymulatorów, takich jak Sculptra (zastrzyk z kwasem mlekowym na twarzy), w celu stworzenia nowego kolagenu.

Pamiętaj jednak, że twoje ciało może już działać na twoją korzyść. "Blizny często same się poprawiają z czasem. Blizna potrzebuje całego roku na przebudowę i "zagojenie się", więc jej pojawienie się po dwóch miesiącach jest często gorsze niż w roku."

Jak zapobiegać bliznom potrądzikowym

Aby zapobiec powstawaniu blizn potrądzikowych, przede wszystkim nie należy zbierać krostek i nie wyrzucać ich, gdyż może to być kuszące. To najłatwiejszy sposób na powstanie blizny. W przypadku poważnego trądziku, obaj lekarze proponują wizytę u certyfikowanego dermatologa, aby uzyskać dostosowane do potrzeb zalecenia i szybko się z nimi uporać.

"Często [neutralizujemy] zmiany poprzez wstrzyknięcie Kenalogu (sterydów), lub poddajemy je zabiegowi punktowemu, aby zapobiec trwałemu uszkodzeniu".

Najlepsze kuracje na blizny potrądzikowe

Wypełniacze skórne na blizny potrądzikowe

Wypełniacze skórne mogą być stosowane w leczeniu zanikowych blizn potrądzikowych, ponieważ pomagają one w utrwaleniu depresji. Nie są one jednak koniecznie stałym rozwiązaniem. "Czas działania wypełniacza zależy od produktu" - mówi Finney, a najkrótszy z nich trwa około sześciu miesięcy.

Zazwyczaj składa się z kwasu hialuronowego, wypełniacze skórne są ładowane przez strzykawkę, a w cięższych przypadkach mogą wynosić prawie 750 funtów (1 000 dolarów). Jedna strzykawka wystarcza zazwyczaj dla większości pacjentów, chyba że doświadczają oni rozległych blizn.

Mikrodermabrazja na blizny potrądzikowe

"Mikrodermabrazja jest mechanicznym zabiegiem resurfacingu, podczas którego usuwa się bardzo powierzchowne warstwy skóry" - mówi Finney. Pomyśl o tym jako o dokładnym procesie złuszczania, często wykonywanym za pomocą urządzenia z kryształkowymi końcówkami". "Stymuluje obrót komórkowy i wzmacnia kolagen."

Niestety, wyniki zwykle nie są dobre w przypadku blizn potrądzikowych, mówi Finney. Ze względu na niższy poziom powodzenia, wielu dermatologów nie wykonuje mikrodermabrazji i dlatego zabieg ten jest często wykonywany przez estetów.

Laserowa kuracja na blizny potrądzikowe

Istnieje wiele rodzajów zabiegów laserowych dostępnych w celu leczenia blizn potrądzikowych. "Istnieją urządzenia, które mogą wyeliminować pozostawione zaczerwienienia, takie, które powodują powstawanie ciemnych plam, a także takie, które poprawiają blizny zanikowe lub przerostowe", mówi Finney.

Zapytaj swojego lekarza szczególnie o ułamkowe urządzenia ablacyjne (najbardziej intensywne leczenie kosztuje około 1200 funtów [$1,500]) i nieablacyjne urządzenia (mniej agresywna opcja kosztuje około 750 funtów [$1,000]). Finney uważa, że są to najlepsze opcje leczenia. Terapia laserowa jest często najdroższym wyborem, ale daje najlepsze, najbardziej trwałe rezultaty (z kilkoma sesjami).

Microneedling For Acne Scars

Podobnie jak inne metody, również mikronaczepy mają na celu pozbycie się blizn potrądzikowych poprzez zwiększenie produkcji kolagenu przez skórę, ale w inny i bardziej skuteczny sposób. Wiąże się to z użyciem malutkich igieł, które przebijają skórę, tworząc dużą liczbę mikrouszkodzeń, które stymulują naturalną reakcję organizmu na gojenie się ran.

Finney mówi, że niektóre urządzenia do mikronaczenia emitują również częstotliwość radiową dla większej poprawy i że można dodać zastrzyk plazmy (często używany do naprawy tkanek miękkich i wypadania włosów) dla dodatkowego wzmocnienia. Średnio zabieg na całej powierzchni kosztuje około 400 funtów (500 dolarów) (przy zalecanych 4-6 zabiegach), z dodatkowym 300 funtów (400 dolarów) za plazmę.

Skórka chemiczna na blizny potrądzikowe

Pomyśl o tym jak o twoim chemicznym eksfoliatorze na sterydach. "Peelingi wykorzystujące kwaśne lub zasadowe związki tworzą kontrolowany uraz skóry, który powoduje odblokowanie porów i stymulację kolagenu i elastyny", mówi Finney. "Mogą one pomóc w leczeniu aktywnego trądziku, jak również ciemnych śladów pozostawionych przez skazy i blizny."

Jeśli chcesz uzyskać znaczące rezultaty, zrób to głęboko, ale zwróć uwagę na to ostrzeżenie: "Im głębsza skórka, tym większe potencjalne korzyści, ale również większe ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak dodatkowe blizny lub przebarwienia". Będzie cię to kosztować około 150- 300 funtów (200- 400 dolarów) za sesję.

Najlepsze produkty na blizny potrądzikowe

Niacynamid

Niacynamid (forma witaminy B3), często stosowany jako składnik pomagający w blaknięciu ciemnych plam, ma wiele zastosowań. "Niacynamid jest substancją przeciwzapalną, która może pomóc w walce z aktywnym trądzikiem, ale jest również dobry w zmniejszaniu zaczerwienień pozostałych po przebarwieniach. Może również poprawić wygląd drobnych linii i zmarszczek", mówi Kinney.

Kwas glikolowy

Kwas glikolowy zwiększa również rotację komórek, pomaga w odblokowaniu porów, leczeniu aktywnego trądziku, zmniejszeniu ciemnych plam i, jak mówi Finney, "potencjalnie stymuluje kolagen do poprawy wyglądu blizn. To ostatnie jest bardziej prawdopodobne, jeśli robisz peeling z kwasem glikolowym w wyższych stężeniach".

Retinol

Retinol, miejscowa lub spożywana pochodna witaminy A, stymuluje obrót komórkowy i jest uważany za jeden z najlepszych składników przeciwstarzeniowych na rynku. "Istnieją dowody na to, że jako pojedynczy środek, retinol miejscowy może poprawić wygląd blizn", mówi Finney. "Jest to również dobra kuracja w przypadku aktywnego trądziku i pomaga zmniejszyć ciemne plamy pozostawione po zmianach. To świetny preparat, który każdy powinien stosować."

SPF

Stosowanie SPF 30 lub wyższego może zapobiec pozostawieniu przez zmiany trądzikowe ciemnych lub czerwonych plam na skórze. "Zmniejszy to również szansę na dłuższe utrzymywanie się zaczerwienień i przebarwień" - mówi Finney. "Pacjenci z trądzikiem powinni używać wyłącznie produktów, które mówią "beztłuszczowe" lub "niekomedogenne". Należy stosować preparat nawilżający z filtrem SPF przez cały rok, każdego dnia, niezależnie od nasłonecznienia i intensywności.

Witamina C

"Witamina C to potężny przeciwutleniacz, który pomaga komórkom naprawić się z powodu urazu, słońca lub podobnego zużycia. Zaleca się stosowanie jej codziennie rano przed nałożeniem kremu z filtrem przeciwsłonecznym, aby pomóc w leczeniu zaczerwienień i przebarwień" - mówi Finney. Podczas gdy produkty miejscowe będą bardziej precyzyjnie ukierunkowane na problematyczne obszary, to jednak jest to dobra wymówka, aby codziennie wyciskać szklankę soku pomarańczowego.