Rozpoznanie wód płodowych
Jakim uczuciem jest wyciek płynu owodniowego w czasie ciąży?
Płyn owodniowy stanowi płynną, ciepłą poduszkę, mającą za zadanie chronić oraz wspierać dziecko podczas jego wzrastania w łonie matki. Płyn ten zawiera w sobie:
- - Hormony
- - Składniki odżywcze
- - Komórki układu odpornościowego
- - Mocz dziecka
Najwyższy poziom, jaki zajmuje płyn owodniowy w brzuchu wynosi około 1 kwarty. Po upływie 36 tygodni ciąży poziom płynów się obniża, podczas gdy organizm przygotowuje się do porodu. W trakcie wykonywania badania USG, lekarz oszacuje ilość płynu owodniowego, który otacza dziecko. Istnieje możliwość, że w pewnym okresie płyn będzie wyciekał. Jeśli ilość wyciekającego płynu będzie zbyt duża, to wówczas jest to oligohydramnios. Zdarza się, że płyn wypływa ze względu na pęknięcie woreczka owodniowego. Nazywa się to pęknięciem błon płodowych. Zdarza się, że trudno jest oszacować, czy wyciekający płyn jest płynem owodniowym. Zwróć uwagę na te objawy.
Jaki jest właściwy poziom płynu owodniowego?
Jego ilość wykazuje tendencję do zwiększania się razem z postępem ciąży, a swój najwyższy poziom osiąga on w około 36 tygodniu ciąży.
Poziom płynów w okresie ciąży może wynosić około:
- - 60 mililitrów (mL) w 12 tygodniu ciąży
- - 175 mL w 16 tygodniu ciąży
- - 400 do 1.200 ml między 34 a 38 tygodniem ciąży.
Specjalista ma możliwość mierzenia poziomu płynu owodniowego za pomocą ultradźwięków. Wyróżnia się dwie możliwości pomiaru: maksymalna kieszeń pionowa (MPV) oraz wskaźnik płynu owodniowego (AFI). Specjaliści twierdzą, że poziom płynów jest niski, w przypadku gdy AFI jest mniejsze niż 5 cm, albo MPV jest mniejsze niż 2 cm.
Objawy wycieku płynu owodniowego
Wyobraź sobie płyn owodniowy jako balonik z wodą. Istnieje możliwość złamania balonika wodnego, co wywołuje silny strumień płynu (pękanie wody), albo też powstania w woreczku niewielkiego otworu. Wówczas może to spowodować powolny wyciek płynu owodniowego.
Kobiety w ciąży mogą mieć odczucie, że wszystko przecieka: ich pęcherz znacznie szybciej się zapełnia, przez co mogą mieć uczucie przeciekania moczem. Tkanki pochwy ciężarnej kobiety mogą produkować dodatkowe płyny, mające ułatwić dziecku późniejsze oddawanie moczu. Trudno jest zatem ocenić, czy mamy do czynienia z płynem pochwowym, płynem owodniowym, czy moczem.
Płyn owodniowy wyróżniają takie cechy jak:
- - Brak zapachu
- - Przezroczystość, poplamienie białą plamą, zabarwienie śluzem bądź krwią
- - Częste nasycanie twojej bielizny
- - Mocz najczęściej ma zapach, a płyn pochwowy zazwyczaj jest biały lub żółty.
Inny sposób określenia, czy dany płyn jest płynem owodniowym, to uprzednie opróżnienie pęcherza. Następnie należy umieścić wkładkę bądź poduszkę higieniczną do majtek i zbadać płyn, który pojawi się po około godzinie czasu. Jeżeli płyn będzie posiadał żółtą barwę, to raczej jest nim mocz. Jeśli nie, to istnieje możliwość, że jest to płyn owodniowy.
Kolejny sposób to założenie wkładki lub poduszki do rajstop i koncentracja na trzymaniu mięśni miednicy w taki sposób, jakbyś próbowała zatrzymać wypływający mocz. Jeśli to zrobisz i nic się nie pojawi, to prawdopodobnie masz do czynienia z moczem, a nie płynem owodniowym.
Czynniki ryzyka wycieku płynu owodniowego
Płyn owodniowy, który wycieka, może stanowić niebezpieczeństwo dla ciężarnej kobiety i jej dziecka. O ile niewielki wyciek płynu jest naturalny, o tyle zbyt duża jego utrata może stanowić niebezpieczeństwo.
Gdy płyn owodniowy wycieknie w czasie pierwszego i/lub drugiego trymestru ciąży, to możliwe jest wystąpienie takich komplikacji jak:
- - przedwczesny poród
- - wady wrodzone
- - poród martwego płodu
- - poronienie.
W okresie trzeciego trymestru, zbyt niski poziom płynu owodniowego może wywołać:
- - spowolniony wzrost
- - zwiększenie ryzyka związanego z cesarskim cięciem
- - trudności w trakcie porodu, mogące wpływać na zdolności dziecka do pobierania tlenu.
W przypadku zbyt dużego wycieku płynu owodniowego, a niskiego poziomu płynu owodniowego, istnieje kilka metod leczenia. Lekarz prowadzący powinien zalecić jego właściwą formę.
Kiedy wezwać lekarza
Należy skontaktować się ze specjalistą, gdy płyn jest brązowożółty bądź zielonkawy. Może to być oznaką tego, że dziecko w łonie miało wypróżnienia, co z kolei może prowadzić do komplikacji oddechowych po porodzie.
Należy wezwać lekarza także wtedy, gdy doszło do „pęknięcia wody”, czyli jeśli podejrzewasz, że błony mogły pęknąć. Należy zanotować kiedy do tego doszło, aby powiedzieć o tym specjaliście. Najprawdopodobniej skieruje cię wówczas do szpitala.
Następne kroki
Podejrzewa się, że 1/3 płynu owodniowego jest wymieniana co godzinę. To oznacza, że dziecko nie pozostanie całkiem „suche” nawet w przypadku wycieku płynu owodniowego. Istnieje jednak możliwość, że przez pęknięte błony poród jest nieuchronny lub że bakterie zostały wprowadzone do macicy. Z tych względów warto skontaktować się ze specjalistą i szukać odpowiedniego leczenia.
Przedwczesne pęknięcie błon płodowych (PROM)