Jak dbać o swoją skórę metodami naturalnymi

Twoja skóra jest największym organem twojego ciała i chroni resztę ciała przed brudem, zarazkami i innymi codziennymi zagrożeniami świata zewnętrznego. Ponieważ ma to tak ważne zadanie do wykonania, dbałość o Twoją skórę jest główną częścią ochrony Twojego zdrowia! Jeśli masz wrażliwą skórę lub jesteś zdenerwowany stosowaniem dużej ilości sztucznych substancji chemicznych w rutynowych zabiegach pielęgnacyjnych, istnieje wiele delikatnych, naturalnych opcji, do których możesz się zwrócić. Zadbaj o swoją skórę, codziennie ją oczyszczając i nawilżając oraz stosując delikatne produkty, takie jak oleje roślinne i owsianka koloidalna.

Oczyszczanie, złuszczanie i nawilżanie skóry

Myj skórę dwa razy dziennie i za każdym razem, gdy się pocisz. Podczas mycia pozbędziesz się olejków, brudu, bakterii i innych przykrych rzeczy, które gromadzą się na skórze przez cały dzień. Chociaż dermatolodzy nie wszyscy są zgodni co do tego, jak często powinieneś brać prysznic, większość mówi, że dobrze jest robić to kilka razy w tygodniu (np. co drugi dzień).

  • Czasami dobrze jest połamać pot, ale pozostawienie potu na skórze może spowodować trądzik i podrażnienia. Jeśli jest ci gorąco lub idziesz na siłownię, jak najszybciej zmień spocone ubranie, weź prysznic i umyj twarz. Umyj wszystkie spocone ubrania przed ich ponownym założeniem.
  • Umyj się natychmiast po pobycie w basenie lub w oceanie.
  • Jeśli nosisz makijaż, zmywaj go co wieczór, zanim pójdziesz spać, używając beztłuszczowego płynu do demakijażu i delikatnego środka czyszczącego.

Oczyść się ciepłą wodą. Używanie ciepłej wody podczas kąpieli pod prysznicem lub mycia twarzy może wysuszyć i podrażniać skórę. Zamiast tego myj się wygodnie ciepłą wodą.

Płyn do mycia należy nakładać opuszkami palców lub miękką ściereczką. Podczas gdy złuszczanie skóry od czasu do czasu może nadać jej zdrowy blask, regularne peelingi mogą powodować podrażnienia. Bądź miła dla swojej twarzy i myj ją palcami zamiast gąbek lub ściereczek. Podczas kąpieli lub prysznica, jeśli chcesz delikatnie złuszczyć skórę, użyj miękkiej ściereczki do mycia ciała.

Kiedy skończysz, dokładnie spłucz swój środek czyszczący. Nawet delikatny środek czyszczący może podrażnić Twoją skórę, jeśli nie spłuczesz jej po zakończeniu mycia! Użyj ciepłej wody i rąk, aby delikatnie spłukać wszelkie pozostałości na skórze.

  • Jeśli chcesz, możesz spłukać twarz chłodną wodą, gdy skończysz ją czyścić. Zimne temperatury tymczasowo naprężą Twoją skórę i zminimalizują widoczność porów.

Skóra powinna zostać osuszona czystym, suchym ręcznikiem. Kiedy skończysz mycie, nie pocieraj skóry ręcznikiem, ponieważ może to być drażniące. Zamiast tego, weź miękki ręcznik i zmyj lub poklep po skórze, aby usunąć nadmiar wilgoci. Twoja skóra będzie Ci wdzięczna za TLC!

  • Jeśli masz suchą skórę, zastosuj odrobinę preparatu nawilżającego natychmiast po osuszeniu, gdy Twoja skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

Delikatnie złuszczaj skórę 2-3 razy w tygodniu. Jeśli Twoja skóra ma tendencję do łuszczenia się lub nierównomierności, delikatny peeling może pomóc. Nie rób tego jednak codziennie i nie używaj ostrych peelingów, ponieważ mogą one uszkodzić Twoją skórę, a nawet doprowadzić do jej pęknięć. Nałóż opuszkami palców delikatny płyn złuszczający, np. płyn złuszczający na bazie owsianki. Używaj małych, delikatnych, okrągłych ruchów. Kiedy skończysz, spłucz substancję złuszczającą ciepłą wodą.

  • Jeśli masz naprawdę wrażliwą skórę, porozmawiaj z dermatologiem o dermaplaningu. Procedura ta polega na delikatnym goleniu skóry maszynką do golenia w celu usunięcia drobnych włosków i martwych komórek skóry. Jest łagodniejsza od większości form złuszczania, w tym peelingów i peelingów chemicznych.

Nawilżaj skórę, kiedy bierzesz prysznic lub myjesz twarz. Kąpiel, prysznic lub mycie twarzy może wysuszyć skórę. Aby Twoja skóra była szczęśliwa, miękka i nawilżona, nałóż krem nawilżający, gdy tylko skończysz mycie, a Twoja skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

  • Jeśli masz bardzo suchą skórę, być może będziesz musiał ją nawilżać kilka razy dziennie.
  • Ręce są szczególnie narażone na wysuszenie, ponieważ są bardzo narażone na działanie czynników atmosferycznych i muszą być często myte. Staraj się pamiętać o nawilżaniu rąk przy każdym ich myciu, zmywaniu naczyń lub stosowaniu środka dezynfekującego do rąk.