Alkoholizm i nadużywanie alkoholu

Czy ty lub ktoś kogo znasz ma problem z piciem? Dowiedz się, jak rozpoznawać znaki ostrzegawcze i objawy

Masz problem z piciem?

Nie zawsze łatwo jest stwierdzić, kiedy spożycie alkoholu przekroczyło granicę od umiarkowanego lub społecznego picia do problemowego picia. Picie alkoholu jest tak powszechne w wielu kulturach, a jego skutki tak bardzo się różnią w zależności od osoby, że nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy masz problem z piciem. Ale jeśli pijesz alkohol, aby poradzić sobie z trudnościami lub uniknąć poczucia winy, znajdujesz się na potencjalnie niebezpiecznym terytorium.

Jeśli masz problem z alkoholem, możesz mieć problem z piciem:

  • Czuć się winnym lub wstydliwym z powodu picia.
  • Okłamuj innych lub ukryj swoje nawyki związane z piciem alkoholu.
  • Musisz pić, aby się zrelaksować lub poczuć się lepiej.
  • "Zaciemnić" lub zapomnieć, co robiłeś, gdy piłeś.
  • Regularnie pijesz więcej, niż zamierzałeś.

Problemy z alkoholem mogą się do ciebie zakraść, więc ważne jest, abyś był świadomy sygnałów ostrzegawczych o nadużywaniu alkoholu i alkoholizmie i podjął kroki w celu ich ograniczenia, jeśli je rozpoznasz. Zrozumienie problemu jest pierwszym krokiem do jego przezwyciężenia i albo do obniżenia poziomu alkoholu w zdrowiu, albo do całkowitego zaprzestania picia.

Skutki alkoholizmu i nadużywania alkoholu

Alkoholizm i nadużywanie alkoholu może mieć wpływ na wszystkie aspekty twojego życia. Długotrwałe spożywanie alkoholu może powodować poważne komplikacje zdrowotne, dotykając praktycznie każdego organu w organizmie, w tym mózgu. Problem z alkoholem może również uszkodzić stabilność emocjonalną, finanse, karierę i zdolność do budowania i podtrzymywania satysfakcjonujących relacji. Alkoholizm i nadużywanie alkoholu może mieć również wpływ na twoją rodzinę, przyjaciół i ludzi, z którymi pracujesz.

Wpływ nadużywania alkoholu na ludzi, których kochasz

Pomimo potencjalnie śmiertelnych szkód, jakie ciężkie picie powoduje dla organizmu - w tym raka, problemy z sercem i choroby wątroby - społeczne konsekwencje mogą być równie niszczycielskie. Alkoholicy i osoby nadużywające alkoholu są znacznie bardziej narażone na rozwód, mają problemy z przemocą domową, walczą z bezrobociem i żyją w ubóstwie.

Ale nawet jeśli jesteś w stanie odnieść sukces w pracy lub utrzymać małżeństwo razem, nie możesz uniknąć skutków, jakie alkoholizm i nadużywanie alkoholu mają na Twoje osobiste relacje. Problemy związane z alkoholem stanowią ogromne obciążenie dla najbliższych wam osób.

Często zdarza się, że członkowie rodziny i bliscy przyjaciele czują się zobligowani do pokrycia kosztów osoby z problemem alkoholowym. Biorą więc na siebie ciężar sprzątania waszego bałaganu, kłamania za was lub pracy nad tym, by związać koniec z końcem. Udając, że nic nie jest nie tak i ukrywając wszystkie swoje lęki i urazy mogą wziąć na siebie ogromne koszty. Dzieci są szczególnie wrażliwe i mogą cierpieć długotrwałe urazy emocjonalne, gdy rodzic lub opiekun jest alkoholikiem lub pije dużo alkoholu.

Czynniki ryzyka problemów z piciem i alkoholizmem

Czynniki ryzyka rozwoju problemów z alkoholem wynikają z wielu powiązanych ze sobą czynników, w tym z twojej genetyki, sposobu wychowania, środowiska społecznego i zdrowia emocjonalnego. Niektóre grupy rasowe, takie jak Indianie amerykańscy i rdzenni Alaskowie, są bardziej niż inne zagrożone rozwojem problemów związanych z piciem lub uzależnieniem od alkoholu. Ludzie, którzy mają rodzinną historię alkoholizmu lub są blisko spokrewnieni z osobami pijącymi dużo alkoholu, są bardziej narażeni na problemy z piciem. Wreszcie, osoby cierpiące na problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk, depresja lub choroba dwubiegunowa są również szczególnie zagrożone, ponieważ alkohol jest często używany do samouzdrawiania się.

Oznaki i objawy problemowego spożywania alkoholu

Eksperci od nadużywania substancji dokonują rozróżnienia między nadużywaniem alkoholu a alkoholizmem (zwanym również uzależnieniem od alkoholu). W przeciwieństwie do alkoholików, osoby nadużywające alkoholu mają pewną zdolność do ustalania limitów swojego spożycia. Jednak ich spożycie alkoholu jest nadal autodestrukcyjne i niebezpieczne dla nich samych lub innych.

Powszechne oznaki i objawy obejmują:

  • Powtarzające się zaniedbywanie obowiązków w domu, pracy czy szkole z powodu picia alkoholu. Na przykład: słabe wyniki w pracy, opuszczanie zajęć, zaniedbywanie dzieci lub zaniedbywanie zobowiązań z powodu powieszenia.
  • Używanie alkoholu w sytuacjach, gdy jest on fizycznie niebezpieczny, takich jak picie i prowadzenie samochodu, obsługa maszyn w stanie nietrzeźwym lub mieszanie alkoholu z lekami wydawanymi na receptę wbrew zaleceniom lekarza.
  • Doświadczanie powtarzających się problemów prawnych z powodu picia alkoholu. Na przykład, aresztowanie za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub za pijaństwo i zakłócanie porządku.
  • Dalsze picie, mimo że spożywanie alkoholu jest przyczyną problemów w waszych związkach. Na przykład upijanie się z kumplami, nawet jeśli wiesz, że twoja żona będzie bardzo zdenerwowana, albo bicie się z rodziną, ponieważ nie lubią, jak się zachowujesz, gdy pijesz.

Picie jako sposób na relaks lub odstresowanie się. Wiele problemów z piciem zaczyna się, gdy ludzie używają alkoholu do samouspokojenia i łagodzenia stresu (inaczej zwanego samoleczeniem). Na przykład upijanie się po każdym stresującym dniu lub sięganie po butelkę za każdym razem, gdy kłócisz się ze swoim współmałżonkiem lub szefem.

Artykuł powstał we współpracy z https://osrodkiterapeutyczne.pl/